SV6012L2QTP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SV6012L2QTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : SV
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.6 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : ITO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A
Description : SCR 12A 600V HI TEMP TO220L